Nie przegap w Krvavica


Riwiera Makarska

Największym miastem na Riwierze Makarskiej z ponad 13 tysiącami mieszkańców jest miasto, które nadało nazwę części wybrzeża, od Gradaca do Breli - Makarska. Makarska jest miastem, które żyje z turystyki i dla turystyki, jest miastem młodzieży, sportu i rozrywki. Lato kulturalne (Kulturno ljeto) jest w letnim programie miasteczka i gwarantuje liczne koncerty i wystawami. Jest to jedna z głównych atrakcji dla turystów, jak i samych mieszkańców. Na riwierze leży miasto Krvavica. Krvavica znajduje się około 179 mil (lub 288 km) na południe od Zagrzebia, stolicy kraju. Miasteczko słynie z pięknej, zadbanej plaży. Plaża Krvavica jest otoczona gęstymi sosnami, które zapewniają cień w upalne, letnie dni. Na plaży znajdują się prysznice, przebieralnie i publiczna toaleta, a najbliższa restauracja i kawiarnia, gdzie można znaleźć przekąski znajdują się w porcie. Piękna przyroda, czyste morze i plaża przyciągają wielu turystów, którzy z pewnością znajdą tutaj swój kawałek raju. Rybackie wieczory i koncerty muzyki dalmatyńskiej odbywają się przez całe lato w tutejszym porcie, więc po dniu spędzonym na plaży, można posłuchać lokalnych dalmatyńskich piosenek oraz skosztować grillowanych ryb. Czarter jachtu w Krvavicy, to dobry sposób, na poznanie tutejszej kultury i tradycji.

Okoliczne atrakcje

Polscy turyści, z chęcią wybierają Dalmację na swoje wakacje. Region kusi pięknymi plażami, malowniczymi zatoczki, śródziemnomorską przyrodą i pełnymi zabytków miastami. Największym miastem w regionie, jest Split. Jego symbolem, a jednocześnie główną atrakcją, są ruiny pałacu cesarza Dioklecjana. Dobrze jest też zobaczyć katedrę św. Dujama i nadmorską promenadę. Dzięki tym miejscom, poczujemy prawdziwy klimat miasta. Ale w okolicy są też inne znane kurorty, na przykład Brela. To tutaj znajduje się jedna z najbardziej znanych plaży w Chorwacji – Punta Rata. Omis, pirackie miasteczko położone w górach, też jest warte odwiedzin. Oczywiście nie wolno pominąć Trogiru ze słynną starówką, wpisaną na listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Czarterując jacht w Krvavicy, trzeba koniecznie popłynąć na wyspę Hvar. Znajduje się tam bajkowe miasteczko, o takiej samej nazwie, które roztacza wokół siebie aurę luksusu i wielkiego prestiżu. Pomaga mu w tym lokalizacja, kameralna starówka, uroczy port i okoliczne zatoczki. Miasto jest pełne zabytków i romantycznych zakamarków. Chorwacka Kaštela, to grupa siedmiu miasteczek, sąsiadujących ze sobą na 16 kilometrowym odcinku wybrzeża Adriatyku. Kaštela leży pomiędzy Splitem, a Trogirem. Zachwyca piękną przyrodą, burzliwą historią i niezwykłym klimatem. Trogir, to miasto z najpiękniej położonym starym miastem w całym kraju. Starówka leży bowiem na wyspie, wraz z twierdzą warowną i nadmorskim bulwarem. Najważniejszym zabytkiem na starówce jest katedra św. Wawrzyńca, której budowa rozpoczęła się w XII wieku. Budowla przedstawia różne style architektoniczne. Innym zabytkiem, na który warto spojrzeć, jest ratusz gotycko – romański, który został wzniesiony w XIV w. Fasada budowli, przypomina wenecki pałac, to przypomina o wpływach Wenecji na ten region kraju.

Lokalna kuchnia

Tradycyjna chorwacka kuchnia odzwierciedla bardzo zróżnicowane wpływy kulturowe i geograficzne. Niektóre z nich są wynikiem położenia geograficznego Chorwacji, a niektóre są wynikiem importu przez obcokrajowców swoich smaków i przepisów. Chorwaci są bardzo dumni ze swoich tradycji gastronomicznych i choć istnieją różnice regionalne, to świeże produkty i zdrowe potrawy, są wspólne dla całej Chorwacji. Świeżość i prostota to hasła, które najbardziej trafnie charakteryzują dalmatyńską kuchnię. Główne potrawy zazwyczaj zaczynają się od pršutu i paškiego siru, które często są podawane w towarzystwie regionalnych oliwek. Cenione są również ostrygi, podobnie jak inne owoce morza i ryby. Buzara, to dość proste danie z małży jest powszechne w regionach przybrzeżnych Adriatyku. Danie jest tradycyjnie przygotowywane w białym wywarze winnym i oliwie z oliwek, z wykorzystaniem czosnku i pomidorów. Danie czasami jest posypywane bułką tartą dla uzyskania przyjemnego wyglądu i smaku. Typowym daniem Dalmacji, jest gregada, czyli gulasz rybny, z białym winem, pietruszką, cebulą, czosnkiem, kaparami, serdelami i ziemniakami. Jest to danie szczególnie popularne na wyspie Hvar. Cenionym dalmatyńskim daniem jest z pewnością pašticada, czyli gulasz z marynowanej wołowiny, śliwek, fig i alkoholu, na przykład z wina. Prawidłowa pašticada wymaga około 24 godzin przygotowania. Mięso zanurza się na noc w occie, czosnku i zazwyczaj w boczku. Podawane z gnocchi, jest daniem na wyjątkowe okazje, jak Boże Narodzenie, wesele etc. Rožata, to wszechobecny dalmatyński deser. Jest chorwackim odpowiednikiem francuskiego crème brûlée. W chorwackiej wersji głównym składnikiem jest różany likier, który jest powodem jego nazwy - rožata. Czarter jachtu w Krvavicy, to raj dla smakoszy.

Klimat w Chorwacji

Chorwacja nie ma ekstremalnych różnic pogodowych, których doświadcza wiele krajów europejskich, jednak nadal istnieje znaczny kontrast pomiędzy warunkami przed sezonem i szczytem sezonu. Chorwackie wybrzeże i wyspy, od Istrii i Kvarner na północy przez Dalmację na południu, są miejscem występowania klimatu śródziemnomorskiego. Latem średnia temperatura wzdłuż wybrzeża wynosi od 24°C do 26°C. Ale w szczycie sezonu, tj. lipiec-sierpień, temperatura często przekracza 30°C. Lato jest z reguły najbardziej suchą porą wzdłuż wybrzeża, a zima jest najbardziej deszczową porą, z dwukrotnie większą liczbą opadów niż w lecie. Chorwackie wyspy mogą być bardzo suche (zwłaszcza te najbardziej oddalone od lądu stałego), co czasami prowadzi do dużych szkód. Na przykład, na wyspie Vis występuje średnio tylko 557 mm opadów rocznie, podczas gdy na wyspie Brač średnio 952 mm. Dubrownik jest jedną z najbardziej deszczowych części wybrzeża od października do grudnia. Śnieg jest rzadkim zjawiskiem na całym wybrzeżu. Najbardziej słoneczną wyspą Chorwacji jest Hvar, z ponad 2700 godzinami słońca rocznie. Split, Vela Luka (na wyspie Korčula) i Dubrownik to kolejne słoneczne miejsca w Dalmacji. Klimat przybrzeżny charakteryzuje się również wiatrami. Najczęstszym wiatrem w Dalmacji jest południowo-wschodni wiatr jugo, który wieje w kierunku lądu stałego jesienią i zimą niosąc ze sobą cieplejsze i bardziej wilgotne powietrze. Kolejny wiatr, bura, to zimny, suchy wiatr, który wieje z lądu stałego w nagłych i silnych podmuchach przynoszących suche powietrze i chłodniejsze temperatury. Wiatrem, na który czekają żeglarze i który daje ukojenie w upalne, letnie dni, jest mistral.