417 łodzi z Trogiru

Zobacz wszystkie jednostki

Typy jachtów dostępnych na czarter w Trogirze

Odkryj nasze destynacje

Nie przegap w Trogirze


Historia na wyciągniecie ręki

Trogir, to niewielkie portowe miasteczko zlokalizowane w środkowej Dalmacji, w okręgu Splicko-Dalmatyńskim. Zachwyca nie tylko krajobrazem, ale również architekturą. Jest to miejscowość, która słynie z pięknej starówki, uroczej mariny oraz zachwycającej twierdzy z widokiem na całą okolicę. Morze, okoliczne wzgórza oraz całe miasto. Starówka, którą tak licznie odwiedzają turyści, leży na małej wysepce, ulokowanej między lądem, a wyspą Ciovo. Wysepka połączona jest mostami z częścią lądową i z wyspą. Na rynku znajdziemy wiele ciekawych zabytków, jak na przykład pałac Stafileo. Pałac został wybudowany w 15 wieku, charakteryzuje się bogato zdobionymi rzeźbionymi motywami roślinnymi. W pobliżu znajduje się jeszcze jeden pałac, jest to pałac Ćipiko, zbudowany w stylu renesansowym dla zamożniejszej rodziny w tamtym czasie. Najwyższą budowlą na starówce jest katedra świętego Wawrzyńca. Została wybudowana na ruinach kościoła zniszczonego przez Saracenów w 1123 roku. Jest to najważniejszy obiekt zabytkowy w mieście. Tuż obok znajduje się dzwonnica z XV wieku. Czarter jachtu w Trogirze, będzie z pewnością niezwykłą przygodą bogatą w aspekty historyczne i kulturalne. Dodatkowo piękne położenie miasta, sprawi, że Trogir stanie się ulubioną destynacją na żeglarskie wakacje. Urok miasta i jego niezastąpiony klimat, to prawdziwa gratka dla osób szukających nietuzinkowych miejsc w podróży.

Regionalna kuchnia

Wakacje w Dalmacji, to doskonała okazja na poznanie chorwackiej kuchni. A jest to kuchnia świeża, aromatyczna i przepyszna. W Dalmacji króluje kuchnia śródziemnomorska, ale można też zjeść bardzo dobre dania mięsne. Najbardziej popularną rybą w Dalmacji, jest okoń morski. Popularną przystawką jest Paski sir – ser pochodzący z wyspy Pag oraz szynka wieprzowa – pršut, która przypomina szynkę parmeńską. W kuchni chorwackiej możemy dostrzec wpływy tureckie. Jednym z dań, które o tym świadczy, jest Ćevapčići – małe kiełbaski z mięsa mielonego. Zazwyczaj jest to mięso wołowe lub mieszane (wołowo-wieprzowe). Sztandarowym daniem Dalmacji jest pašticada, czyli duszona wołowina z kopytkami. Kuchnia na wybrzeżu serwuje świeże ryby, owoce morza, nie brakuje również włoskich dań jak spaghetti, pizza czy risotto. Różnorodność kuchni sprawia, że chorwackie dania są jedyne w swoim rodzaju. Do regionalnych przysmaków należą również różne napoje alkoholowe, jak rakija, wino, czy lokalne piwo. Dwóch czołowych producentów chorwackiego piwa, to: Karlovačko, Tomislav oraz Ožujsko. Lokalne piwo Karlovačko jest w Chorwacji bardzo często wybieranym trunkiem podczas spotkań ze znajomymi. Uchodzi ono za najlepsze chorwackie piwo.

Najlepsza pora na czarter jachtu w Trogirze

Sezon żeglarski w Chorwacji zaczyna się już w kwietniu. Z racji, że w części nadmorskiej kraju występuje klimat śródziemnomorski, wiosną temperatura jest już przyjemna, a jednocześnie słońce nie jest tak mocne i uciążliwe jak w pełnym sezonie, czyli w lipcu i sierpniu. Podobne warunki panują we wrześniu i w październiku. W pełni sezonu średnia temperatura przekracza 30°C, a Temperatura wody w okresie wakacyjnym wynosi 25°C.
Decyzja o czarterze jachtu w Trogirze poza sezonem, to nie tylko niższe temperatury, ale również niższe ceny samego wynajmu jednostki, jaki i samolotu do Chorwacji (jeżeli decydujemy się na lot). Często zdarza się, że do Chorwacji jedziemy samochodem, szczególnie jeżeli mieszkamy na południu Polski. Własny dojazd na półwysep Istria, jest z tej części naszego kraju dobry i opłacalny. Inną opcją transportu, jest lot. Koszt połączenia lotniczego z Warszawy do Zadaru, Dubrownika czy Splitu, to około 150-200 euro w okresie wakacyjnym. W lipcu i sierpniu loty są droższe, dlatego radzimy rozważyć opcję czarteru poza sezonem. Plusem czarteru na wiosnę lub późną jesień, jest też mniejszy tłum turystów. To już tylko od Państwa zależy, na czym najbardziej Wam zależy. Na wysokich temperaturach, na niskich cenach, czy na urlopie z dala od zgiełku.

Wybrzeże dalmatyńskie

Czarter jachtu w Trogirze, to doskonały pomysł dla osób chcących zobaczyć wiele ciekawych miejsc, w krótkim czasie. Dalmacja środkowa bogata jest w piękne miejscowości, wyspy i parki narodowe. Chorwacki archipelag Kornati, składa się z 89 wysp i jest przepiękny. Zachwyca każdego, kto ma okazję go zobaczyć na żywo. Interesujący wygląd wysp oraz wyjątkowe bogactwo przyrodnicze są powodem, dla którego większa część archipelagu jest chroniona jako park narodowy. Trogir może okazać się doskonałą bazą wypadową, jeżeli chcemy zwiedzić dalmatyńskie wyspy. Do najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych należy Hvar, Brać i Vis. Każda wyspa jest wyjątkowa, ma swój unikalny klimat i urok. Wyspa Hvar jest nazywana lawendową wyspą, ponieważ porośnięta jest lawendą. Lawenda jest tutaj masowo sadzona, ponieważ stanowi znaczną część dochodów wyspy. Jest to jeden z symboli nie tylko wyspy Hvar, ale i całej Chorwacji. Lawendę znajdziemy tutaj w różnych formach: olejki, miód, kosmetyki, suszone kwiaty. Wyspa Vis jest prawdziwie rajską wyspą. Pierwsi turyści zaczęli ją odwiedzać dopiero po 1989 roku, do tego czasu tutejsza przyroda była nietknięta, co dzisiaj stanowi o jej niezwykłym charakterze. Kolejna dalmatyńska wyspa, Brać, jest trzecią co do wielkości chorwacką wyspą, a największą w regionie Dalmacja. Wyspa słynie z wydobywanego tutaj kamienia, który jest używany do budowy licznych słynnych budowli na całym świecie, na przykład Białego Domu w Waszyngtonie. Wakacje w Chorwacji spodobają się miłośnikom aktywnego wypoczynku, jak i tym marzącym o relaksie w promieniach słońca, przy szumie błękitnego morza oraz przy akompaniamencie smacznej kuchni i przyjaznych mieszkańców.