Katamarany w Trogirze: 105

Zobacz wszystkie jednostki

Nie przegap w Trogirze


Miasto z bajki – Trogir

Portowe miasteczko w Środkowej Dalmacji, u wybrzeży błękitnego Adriatyku – tak w najprostszych słowach można opisać piękny Trogir, który uchodzi za jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Chorwacji. Czarter katamaranu w Trogirze jest więc gwarancją wrażeń estetycznych, ale nie tylko. Bogata historia miasta widoczna jest dzisiaj w wąskich uliczkach starówki, w detalach ukrytych w kościołach i innych zachwycających budynkach oraz na talerzu. Wpływy włoskie jak i bałkańskie odzwierciedlają się w wielu aspektach życia codziennego mieszkańców. Nie jest to tak bardzo widoczne jak na Istrii, ale Dalmacja to również spotkanie wielu kultur i sklepek burzliwej historii. Trogir założono już w III w. p.n.e., dlatego też lista zabytków jest bardzo długa. Oczywiście turyści przybywający do Trogiru szukają również miejsca na odpoczynek. A podczas upałów, najlepiej odpocząć na plaży, przy szumie błękitnego Adriatyku. W samym centrum miasta nie ma jednak plaży, jedynie betonowe płyty, na których można się opalać. Ale już kilkaset metrów od starówki, znajdziemy tradycyjne, kamieniste plaże. Na wyspie Civo, wybrzeże jest ładne. Kolor i czystość wody, oraz łagodne zejście do wody, to największe jego plusy.

Bogactwo Dalmacji środkowej

Czarterując katamaran w Trogirze, będziemy mieli okazję dowiedzieć się jak bogata jest Dalmacja środkowa. Oprócz lądowych atrakcji, czeka na nas wiele wysp. Najbardziej oddaloną od stałego lądu dalmatyńską wyspą jest Vis. Dzięki swojemu położeniu, z dala od przemysłu, jest to jedno z najczystszych miejsc na Adriatyku. Warto też dodać, że pierwsi turyści dotarli tutaj dopiero w 1989 roku. W środkowej Dalmacji znajduje się również lawendowa wyspa Hvar. Jest to jedna z najpiękniejszych wysp na świecie oraz najdłuższa wyspa na Adriatyku. Jedna z największych atrakcji Chorwacji mieści się na wyspie Biševo, jest to błękitna jaskinia. Nazwę zawdzięcza niezwykłej, szmaragdowej wodzie, jaka znajduje się w grocie. Najlepszym momentem na zwiedzanie jaskini, są godziny popołudniowe. Wynika to z istotnej roli promieni słonecznych, które odbijają się od piasku, który leży na dnie i dają ten cudowny kolor wody. Opływając dalmatyńskie wyspy, nie można pominąć wyspy Brač. W południowej części wyspy leży urocze miasteczko Bol. Słynie ono z pięknych plaży, a najpiękniejszą i najbardziej znaną jest Zlatni Rat. Inna wyspa, mniej popularna od Hvar czy Brač, jest Šolta. Jest to trzynasta co do wielkości wyspa chorwacka. Charakterystyczną jej cechą jest nieregularna linia brzegowa, dzięki czemu znajdziemy tam wiele uroczych zatoczek.

Dalmatyńska kuchnia

Pływając od wyspy, do wyspy, odwiedzając kolejne mariny w portowych miasteczkach, warto zakosztować lokalnych wyrobów. Chorwacka kuchnia byłaby niepełna, gdyby nie regionalne alkohole i oryginalne desery. Oprócz wina, warto spróbować rakiję, czyli nalewkę o smaku ziołowym lub owocowym. A jeśli lubimy rakije, to z pewnością zasmakuje nam deser smokvenjak. Jest to ciasto z suszonych fig, z dodatkiem orzechów włoskich lub migdałów i aromatycznych składników, na przykład ziołową nalewkę. Desery w Chorwacji często zawierają w sobie migdały, oto kilka przykładów: bobići – migdałowe kulki z kruchego ciasta; amareti – ciasteczka z mielonych migdałów, białek, masła i cukru; klašuni – ciasteczka z kruchego ciasta z migdałowym nadzieniem, aromatyzowane woda różaną. Na słodko podaje się również ravioli – małe pierożki z migdałami, likierem i cynamonem. W Chorwacji dużą popularnością cieszą się makowce i orzechowce oraz strudel z serowym lub owocowym nadzieniem. Fanom ciasteczek, przypadną z pewnością do gustu drożdżowe kiflice, kremowe jelaćić kocke oraz paprenjaći, czyli herbatniki miodowe z dodatkiem czarnego pieprzu.

Chorwacja poza sezonem

Chorwacja jest szczególnie atrakcyjnym kierunkiem w okresie wakacyjnym. Dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym oraz licznym festiwalom, czarter katamaranu w Trogirze to dobry pomysł dla osób lubiących dobrą zabawę. Na początku czerwca w Szybeniku odbywa się Festiwal Deboto. Jest to gratka dla miłośników sztuki, kuchni, jazzu i muzyki elektronicznej. SuperUho, to festiwal organizowany na początku sierpnia w Primošten. Jest to dobre miejsce, dla osób lubiących inside rock. Jest to wydarzenie rodzinne, na terenie festiwalu znajduje się dużo miejsc urządzonych specjalnie z myślą o dzieciach. W Splicie natomiast, w lipcu, odbywa się największy festiwal tanecznej muzyki elektronicznej. Liczne festiwale, podkreślają rozrywkowy charakter Chorwacji. Jest to zachęta dla ludzi szukających rozrywki podczas swojego wymarzonego urlopu.

Sezon żeglarski

Sezon żeglarski w Chorwacji zaczyna się już w kwietniu. Od kwietnia do końca czerwca warunki są bardzo dobre, ponieważ nie jest za gorąco, nie ma jeszcze wielu turystów, a ceny są niższe niż w lipcu i sierpniu. Podobnie jest we wrześniu i w październiku. Lipiec i sierpień, to oczywiście najczęściej wybierany okres na czarter katamaranu w Trogirze i w innych chorwackich marinach. Jest wtedy najcieplej, temperatura powietrza w dzień wynosi średnio 30°C, a w nocy 20°C. Temperatura wody to ok 24°C, a liczba słonecznych godzin wynosi 11. Pływając u wybrzeży Chorwacji, należy przygotować się na wiatr bora, suchy i chłodny, pojawiający się znikąd, mogący osiągnąć prędkość nawet do 300 km/h. Wieje z gór i trwa od kilkudziesięciu minut, do kilku dni. Jugo jest drugim najczęściej spotykanym wiatrem na Adriatyku. Najczęściej wieje od października, do maja. Jest ciepły i wilgotny, przynosi ze sobą opady deszczu. Charakterystycznym zjawiskiem, jakie może towarzyszyć jugo, to niesiony przez ten wiatr piasek znad Sahary, która spada na ziemię wraz z deszczem.