Katamarany w Vodice: 17

Zobacz wszystkie jednostki

Nie przegap w Vodice

Vodice – chorwackie St. Tropez

Vodice leżą w północnej Dalmacji. W połowie drogi między Zadarem, a Splitem. Do Vodic możemy dojechać samochodem lub samolotem. Decydując się na druga opcję, do wybory mamy dwa lotniska, w Zadarze lub w Splicie. Kraków, Poznań i Warszawa oferują bezpośrednie połączenia z Zadarem. Czarter katamaranu w Vodice, to bardzo dobra opcja dla osób, którym zależy na dobrej lokalizacji mariny i na łatwym połączeniu z pobliskimi atrakcjami. Ale samo miasteczko, też ma dużo do zaoferowani. Tutejsze plaże są przystosowane dla rodzin z dziećmi – zejścia do morza są łagodne, a w bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się place zabaw. W okolicy znajdziemy zarówno plaże kamieniste, betonowe i piaszczyste. Najsłynniejsza nazywa się Plava plaza, oznaczona prestiżową niebieską flagą. Vodice to też doskonałe miejsce dla ludzi lubiących wypoczywać w ruchu. Funkcjonuje tutaj wiele wypożyczalni sprzętu niezbędnego do nurkowania, czy do windsurfingu. Miasto ma ciekawą historię, dlatego też miłośnicy historii i kultury nie będą mogli narzekać na brak atrakcji. Historia Vodic sięga czasów starożytnych. Na przestrzeni wieków zmieniali się gospodarze miasta, co pozostawiło po sobie ślady. Warto zwiedzić kościół św. Krzyża, zbudowany w stylu gotyckim, który jednak dziś nie pełni żadnej funkcji sakralnej. Ciekawą budowlą jest też wieża na nadmorskiej promenadzie. Najlepszym punktem widokowym jest wzgórze Okit, gdzie znajduje się kościół Matki Boskiej Karmelitańskiej. Swoistą atrakcją miasteczka są również liczne sklepy z pamiątkami, pracownie jubilerskie, niewielkie winnice, puby, kawiarenki i restauracje.

Okoliczne atrakcje

Jedną z największej atrakcji w regionie, jest park narodowy Kornati. Najbliżej leżąca wyspa, to Prvić. Turyści często wybierają się również do Szybenika, który zachwyca zabytkami i niecodzienną atmosferą na starym mieście. Czarterując katamaran w Vodice, ma się do wyboru wiele wysp do zobaczenia. Jedną z ciekawszych, jest zapewne Dugi Otok. Jest to największa wyspa Dalmacji północnej. Jest to wyspa, na której odpoczniemy od zgiełku miasta. Nie ma tutaj wielu turystów ani sklepów czy restauracji. Wyspa oferuje za to urlop w miejscu, gdzie czas się zatrzymał. Kolejna wyspa, która spodoba się ludziom pragnących ucieczki od zgiełku miasta, jest Kaprije. Znajdziemy tam wiele winnic i gajów oliwnych, po wyspie nie jeżdżą samochody. 26 km od Zadaru, znajduje się wyspa Vir. Jest ona połączona mostem z lądem. Wyspa leży w bardzo dobrym miejscu, stąd jest blisko do Parku Narodowego jezior Plitwickich, wodospadów Krka lub Kornati. Jedną z największych wysp archipelagu zadarskiego jest Wyspa Ugljan. Jest ona oddalona kilka mil morskich od Zadaru. Ma długą, rybacką tradycję; zachwyca gajami oliwnymi oraz doskonałymi warunkami do nurkowania. Wyspa jest idealna dla wielbicieli długich spacerów. Relaks jakiego tutaj doznacie, to lek dla duszy i ciała. W północno-zachodniej części archipelagu šibenickiego, leży wyspa Murter. Z racji, że wyspę i ląd dzieli tylko 6 metrów, zbudowano most zwodzony który ułatwia dostęp na wyspę jak i dodaje jej uroku.

Kuchnia dalmatyńska

Jednym z najstarszych i obecnie jednym z najpopularniejszych dań serwowanych w Dalmacji północnej jest Dalmatyńska Pašticada. W jego skład wchodzi mięso wołowe i gnocchi z sosem. Innym charakterystycznym dla Chorwacji daniem, jest crni rižot. Jest to czarne risotto, z mątwą (stad czarny kolor). Dla lepszego smaku można podawać z odrobiną startego sera. W Dalmacji możemy spotkać się również z peką. Jest to sposób przyrządzania potraw. Wszystkie składniki (zazwyczaj jagnięcina lub ośmiornica z ziemniakami) przykrywa się peką, czyli żelazną pokrywą, która następnie przykrywana jest żarem. I tak zostawia się składniki, aby gotowały się w swoim własnym sosie. Czarterując katamaran w Vodicach, nie można nie spróbować sera z wyspy Pag - paški ser. Jest on produkowany wyłącznie na tej wyspie, z mleka owiec, które pasą się na stokach wyspy, które są porośnięte aromatycznymi roślinami. To nadaje specyficzny smak i zapach serowi. Inną przystawką, którą koniecznie należy spróbować pływając u wybrzeży Dalamcji, jest pršut. Mowa tu o solonym i suszonym na powietrzu świńskim udzie. Przysmak krojony jest na cienkie i długie plastry, podawany często z serem i oliwkami. Porównuje się go do szynki parmeńskiej. Jeżeli zachce nam się coś słodkiego, to zdecydowanie najpopularniejszym dalmatyńskim deserem jest rozata. Deser jest zrobiony z jajek, karmelu, mleka i gorzkiego likieru. Bardzo często jada się również placianke, czyli naleśnik z dżemem, roztopioną czekoladą oraz posiekanymi orzechami włoskimi. Warto też spróbować ravioli – słodkie pierożki z migdałami, likierem i cynamonem.

Warunki żeglarskie

Chorwacja jest rajem dla żeglarzy. Ciepłe i przejrzyste morze, dobra pogoda, sezon trwający prawie 7 miesięcy, urozmaicone pełne zatok wybrzeże. Porty i mariny w Chorwacji są bardzo dobrze wyposażone, są też zadbane i jest ich bardzo dużo. Z tego powodu czarter katamaranu w Vodicach, nie sprawi nam żadnego problemu. Z racji śródziemnomorskiego klimatu panującego na wybrzeżu, wypoczynek w Chorwaci jest możliwy praktycznie cały rok. Lato w Chorwacji jest bardzo ciepłe. Najcieplej jest w lipcu i sierpniu, średnia temperatura powietrza utrzymuje się wtedy w okolicach 30 stopni Celsjusza. Jest ciepło i sucho, nasłonecznienie jest wysokie, ale wypłynąć na Morze Adriatyckie można już w kwietniu. Sezon trwa do października. Zimą jest chłodniej, często pada deszcz i można napotkać nieprzyjemne, porywiste wiatry. Osoby, które wolą wypłynąć w rejs, w momencie, kiedy temperatura nie jest tak uciążliwa oraz nie ma aż tylu turystów, powinny pomyśleć o czarterze we wrześniu. Temperatura wody praktycznie nie spada poniżej 12 stopni Celsjusza.