94 katamaranów w Dubrowniku

Zobacz wszystkie jednostki

Nie przegap w Dubrowniku

Dubrownik- zabytkowe miasto

Położenie miasta sprawiło, że jego historia jest bardzo burzliwa. Największy rozkwit miasta nastąpił na przełomie XV i XVI wieku. Nastała wtedy tzw. Republika Dubrownicka i było to ważne pod względem gospodarczym i politycznym miasto-państwo. Miasto bardzo ucierpiało w latach 1991-1992 roku, kiedy to zostało zaatakowane przez wojska serbskie i czarnogórskie. Obecnie po zniszczeniach wojennych nie ma śladu, a miasto cieszy się dużą popularnością wśród urlopowiczów. Zbombardowane miasto zostało odbudowane i dzisiaj jest bardzo otwarte na turystów. Ilość zabytków nie pozwoli nikomu na nudę. Jednymi z najważniejszych zabytków są mury obronne, które okrążają całe miasto. Mury są wzmocnione 5 bastionami. Główna ulica miasta, Placa, też jest warta chwili uwagi. Warto wejść do kościoła św. Zbawiciela bądź zatrzymać się obok Wielkiej Fontanny Onufrego. Jest to okrągła, spora budowla z 1438 r. Plac Luža z pałacem Sponza, to kolejny zabytek, z ciekawa przeszłością. Na przestrzeni wieków pełnił on funkcje wielu różnych miejsc: urząd celny, skarbiec, Muzeum Rewolucji Socjalistycznej. Obecnie jest to Archiwum Republiki Dubrownickiej. Na środku placu wznosi się kolumna Rolanda, która przedstawia średniowiecznego rycerza Rolanda. Innym słynnym pałacem Dubrownika jest Pałac Rektorów, który przypomina Pałac Dożów w Wenecji. Dzisiaj w Pałacu mieści się Muzeum Miejskie.

Dalmacja – historyczna kraina

Dalmacja, region nad Adriatykiem, rozciąga się od wyspy Pag, aż po Zatokę Kotorską na południu. Czarterując katamaran w Dubrowniku z pewnością będziemy mieli okazję zwiedzić wiele innych miejsc, z których słynie region. Split zachwyca swoją starówką, która w rzeczywistości leży na ruinach pałacu cesarza Dioklecjana. Trogir, portowe miasto i jedno z najładniejszych miejsc w Chorwacji, może pochwalić się starówką wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO (w 1997r.). Innym miejsce, które warto zobaczyć, to plaża Pasjača, położona ok. 25 km od Dubrownika. Ciekawe jest, że mierząca kiedyś 200 m długości plaża, obecnie składa się z dwóch odcinków, poniżej 50 m długości. Dzieje się tak za sprawą ciągłej erozji. Pływając po dalmatyńskich wyspach, nie można ominąć portu w mieście Korčula, które znajduje się na wyspie o tej samej nazwie. Jest to urocza miejscowość, dużo spokojniejsza od Dubrownika, która zachwyca ciszą. Wyspa Korčula leży w bliskiej odległości od półwyspu Pelješac. Jest to miejsce pełne słońca, otoczone krystaliczną wodą, z plażami piaskowymi i żwirowymi, a przede wszystkim z mnóstwem winnic w których powstają podobno najlepsze chorwackie wina. Dalmacja może poszczycić się jednym z nielicznych miast w Chorwacji, założonych przez Słowian, a nie przez Greków czy Rzymian. Tym miastem jest Szybenik. Do jego najważniejszych zabytków zalicza się Katedra św. Jakuba, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budowla wyróżnia się tym, że do jej budowy użyto jedynie kamień, bez innych materiałów. Będąc już w Szybeniku, należy zobaczyć Park Narodowy Krka – rzeka Krka tworzy tutaj piękne wodospady i kaskady, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Dalmacji. Innym miastem, które zachwyca starówką, jest Zadar. Obok starożytnych budowli, stoją współczesne budynki. Jest to ślad po alianckich bombardowaniach. Starówka została odbudowana w 1991 r. Wynajmując katamaran w Dubrowniku powinniśmy skorzystać z okazji i popłynąć na wyspę Lokrum. Mówi się, że jest to przeklęta wyspa miłości. Wyspa jest mała, ale kryje w sobie wiele interesujących miejsc, jak na przykład Morze Martwe – słone jezioro, połączone podziemnymi odpływami z morzem.

Pogoda w Dalmacji

Chorwacja (część kontynentalna) charakteryzuje się umiarkowanym klimatem, chociaż temperatury są tutaj nieco wyższe niż w Polsce. Na wybrzeżu panuje klimat śródziemnomorski, ciepły i łagodny. Latem średnia maksymalna temperatura wynosi 30 °C, minimalna 20°C. Zimą natomiast temperatura rzadko spada poniżej 0. Śnieg jest rzadko spotykany. W Dubrowniku przez miesiące letnie, słońce świeci przez około 10 godzin dziennie. W lecie mogą występować opady, ale są one krótkie, chociaż często bardzo obfite. Mogą również występować silne wiatry. Charakterystycznym wiatrem dla tego regionu jest bora, który spływa z gór. Kiedy wieje bora, niebo jest bezchmurne, a powietrze rześkie. Turyści najczęściej odwiedzają Chorwację od czerwca do września. Warto jednak zastanowić się nad czarterem katamaranu w Dubrowniku w maju lub w październiku. Temperatury są równie przyjemne, ale słońce nie jest tak uciążliwe. Woda w morzu jest ciepła, a za to nie ma tylu turystów, co w okresie wakacji.

Kuchnia dalmatyńska

Lokalna kuchnia z pewnością znajdzie wielu amatorów! Jedną z tradycyjnych potraw (a właściwie to przystawką) jest Pršut. Jest to ususzone i osolone świńskie udo. Ta tradycyjna przystawka często podawana jest z serem i oliwkami. Dalmatyńska wyspa Pag słynie z owczego sera - Paški ser. Ma on specyficzny, pikantny smak. Jest twardy i często podaje się go z pršutem. Tradycyjną potrawą z Dalmacji jest Pašticada, której głównym składnikiem jest wołowina. Mięso, zanim zostanie ugotowane, jest marynowane przez 24 godziny w czerwonym winie z dodatkiem czosnku, pieprzu, rozmarynu, szałwii i goździków. Do gotującego się mięsa dodaje się cebulę, suszone śliwki, marchewkę i gałkę muszkatołową. Podczas czarteru katamaranu w Dubrowniku możemy jeszcze spróbować jednego lokalnego dania, które cieszy się spora popularnością - crni rižot, czyli czarne risotto. Oczywiście najlepiej smakuje z dodatkiem lokalnego sera.