19 łodzi motorowych do wynajęcia w Pula

Zobacz wszystkie jednostki

Nie przegap w Pula


Istria, półwysep pełen skarbów

Istria, jest regionem bardzo popularnym wśród Polaków, szczególnie tych zamieszkujących południowa Polskę. Dlaczego? Ze względu na bliskie położenie, można tam dojechać na własną rękę, samochodem. Oprócz dogodnego położenia, półwysep jest atrakcyjną destynacją, ponieważ ma w sobie ukrytych wiele skarbów. Skarby, czyli niezwykłe miejsca, piękne zabytki i wyjątkową kuchnię. Zacznijmy od miejsc, jakie powinniśmy odwiedzić, będąc na Istrii. Osobom aktywnym, lubiącym długie spacery w niezwykłych okolicznościach przyrody, polecamy szlak siedmiu wodospadów. Szlak liczy ok 15 km. i wiedzie przez 7 wodospadów. Większość trasy ulokowana jest w lesie, więc nawet wakacyjne upały, nie przeszkodzą w podziwianiu i delektowaniu się tym wyjątkowym miejscem. Czarter łodzi motorowej w Puli to doskonała okazja na trekking w tej pięknej lokalizacji. Półwysep Savudrija to kolejne miejsce, które ma wiele do zaoferowania. Jest to najdalej wysunięty na zachód punkt Chorwacji i słynie on ze specyficznego mikroklimatu. Miejsce sprzyja również miłośnikom sportów wodnych. Tutejsze wiatry sprzyjają kite – i windsurferom. Oczywiście nie możemy pominąć uroczych miasteczek, ulokowanych na całym półwyspie. Jednym z ciekawszych miasteczek portowych jest zapewne Rovinij. Odznacza się zróżnicowaną architekturą, która jest pozostałością Republiki Weneckiej i budownictwa śródziemnomorskiego, które charakteryzuje czerwona dachówka. Innym miastem, gdzie architektura pokazuje jak burzliwą historię ma ten region, to Porec. Fundamenty miasta powstały w okresie Imperium Rzymskiego, co dzisiaj jest widoczne w układzie ulic. W obrębie murów miejskich odnajdziemy fragmenty starożytnych świątyń, gotyckich pałaców i barokowych budowli. Ale skarby Istrii, to również lokalne produkty. Ten region słynie z trufli. Przydrożni sprzedawcy, sklepy i restauracje prześcigają się w pomysłach, w jakiej formie sprzedać tutejszy przysmak. Możemy spotkać się z serem owczym z truflami, z oliwą z truflami, z konserwowanymi truflami etc. W miesiącach wrzesień – listopad, w centralnej Istrii, odbywają się Dni Trufli. Wtedy na każdym kroku widzimy ten przysmak. Ostatnim skarbem na naszej liście, jest regionalne wino. Warto wybrać się do jednej z tutejszej winnic, aby poczuć wyjątkowy smak regionalnych wyrobów.

Pula, to nie tylko amfiteatr

Pula, jest to miasto, które słynie z amfiteatru. Jest to jego najbardziej charakterystyczny zabytek i symbol. Od samego początku, amfiteatr odgrywał ważną rolę. Na początku była to arena walk gladiatorów. Z czasem, zmieniła się w arenę, gdzie odbywały się turnieje rycerskie. Obecnie, jest to arena, na której występują znane gwiazdy muzyki, np. Sting, Luciano Pavarotti, Norah Jones. Niestety, amfiteatr został w znacznej części rozebrany. Stanowił on dobry budulec do budowy domów, pałaców i świątyń. Planowano nawet rozbiórkę amfiteatru, aby wykorzystać kamienie na pałace w Wenecji. Ale Pula, to nie tylko amfiteatr. Znajdziemy tam wiele innych atrakcji turystycznych. Miasto jest nowoczesne, nie przypomina klimatycznego Dubrownika. Amfiteatr jest najbardziej spektakularnym zabytkiem. Ale warto przespacerować się po mieście, aby odkryć inne przyjemne i ciekawe miejsca. Jednym z nich jest z pewnością główny deptak. Zapełniony jest licznymi kawiarniami i restauracjami, które zapraszają na przepyszną ucztę. Spacerując dojdziemy zapewne do Łuku Sergiusza, inaczej nazywanego Złotą Bramą. Budowla została ufundowana przez rodzinę Sergiuszy na cześć czterech członków rodu, którzy zajmowali wysokie stanowiska państwowe. Łuk jest bogato zdobiony, co przykuwa uwagę turystów. Jest to budowla warta uwagi. Jej budowa zakończyła się w 27 roku przed nasza erą. Innym zabytkiem równie emblematycznym dla miasta jak amfiteatr i łuk, jest świątynia Augusta. Powstała ona w I w. naszej ery. Miał to być hołd dla cesarza Augusta oraz cesarstwa rzymskiego. Budowla zmieniała swoją funkcję na przestrzeni wieków. Był to spichlerz, stajnia, kościół, a obecnie mieści się tam muzeum. Podczas czarteru łodzi motorowej w Puli koniecznie musimy wybrać się na wzgórze, skąd rozpościera się widok na całe miasto i okolicę. Na twierdzy – Kaštel znajduje się wieża widokowa, z której widać całe miasto: starówkę, nowe osiedla, port i oczywiście amfiteatr.

Czas na żeglugę

Chorwacja słynie z doskonałych warunków żeglarskich. Jest dobrym miejscem dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę pod żaglami, jak i doświadczonych żeglarzy. Planując czarter łodzi motorowej w Puli, warto zapoznać się z pogodą jaka panuje na Adriatyku. Dobrze jest poznać wiatry, występujące w tym regonie. Od kwietnia do czerwca, wiatry wieją z siłą od 2 do 6 w skali Beauforta. W lipcu i sierpniu wiatry są lekkie. Od września do października, wiatry są nieco silniejsze. Dwa charakterystyczne wiatry dla Chorwacji, to bora i jugo. Bora pojawia się nagle, przy ładnej pogodzie, bez widocznych zwiastunów. Jest to typowy wiatr fenowy, słabnie w miarę oddalania się od gór. Wieje on z gór, w stronę lądu. Powstaje w skutek nagromadzenia się zimnego powietrza w górach Dynarskich. Jugo wieje od października, do maja. Można go rozpoznać dzięki zbierającym się chmurom pierzastym. W sezonie, często nad Adriatykiem można doświadczyć burzy. Wiatry towarzyszące burzom, to neverin i garbic. W miesiącach letnich, temperatura wody wynosi od 24 do 26 stopni, na całym wybrzeżu. Zimą temperatura spada do 17-18 stopni na północnym wybrzeżu, oraz do 22 stopni na południowym wybrzeżu. Latem, średnia temperatura powietrza wynosi 27°C.