30 łodzi motorowych do wynajęcia w Biograd

Zobacz wszystkie jednostki

Nie przegap w Biograd na Moru


O mieście

W północnej Dalmacji leży malowniczy kurort i port jachtowy – Biograd. Miasteczko słynie z barwnej historii, już w XX wieku tłumnie przybywali tutaj Czesi na urlop. Podobnie dygnitarze z państw bloku wschodniego wybierali sobie właśnie to miejsce, na wakacje. Czarter łodzi motorowej w Biogradzie pozwoli na odkrycie tejże ciekawej, a jednocześnie bardzo burzliwej historii miasta oraz zrozumieć, skąd zauroczenie wielu turystów tym miejscem. Pierwsze wzmianki o Biogradzie sięgają X wieku, kiedy to w mieście znajdywała się siedziba władców Chorwacji. W latach 1125-1797 miastem rządzili Wenecjanie. W XVII wieku, podczas wojen wenecko-tureckich, miasto zostało zniszczone. Po odbudowie, miasto stało się słynnym kurortem dla przedstawicieli władz komunistycznych. Niestety po przemianach ustrojowych, miasto znowu popadło w ruinę. Dopiero w XXI wieku, Biograd na nowo stał się kurortem o dobrej reputacji. Obecnie miasto jest tętniącym życiem kurortem, które zostało odbudowane i zmodernizowane. Biograd zachwyca dzisiaj starówką z typową białą elewacją domów i czerwoną dachówką, pięknym portem oraz uroczą promenadą nadmorską. W budynku, gdzie kiedyś funkcjonował ratusz, dzisiaj znajduje się muzeum miasta. Warto się do niego wybrać, aby przybliżyć sobie historię tego niezwykłego miejsca. Stare miasto, leży na małym półwyspie, co dodaje mu niezwykłego uroku. Na klimat tego miejsca, wpływają również liczne zabytki sakralne oraz ruiny starożytnego akweduktu.

O Dalmacji

Czarter łodzi motorowej w Biogradzie, pozwoli nam na poznanie większej ilości niezwykłych miejsc w północnej Dalmacji. Jest to region, który słynie z długich plaż i lasów, oraz w którym znajduje się wiele ciekawych miast i wiele kurortów, które przyciągają corocznie turystów z całej Europy. Szybenik i Zadar, to dwie najpopularniejsze miejscowości, które zwiedzają turyści. Ale jest również wiele innych miast, zasługujących na uwagę przyjezdnych. Do jednych z takich miasteczek, zaliczamy Rogoźnicę. Jest to jeden z najbardziej malowniczych kurortów w całym regionie. Rogoźnica słynie przede wszystkim z portu Marina Frapa, który jest jedną z najsłynniejszych marin w Chorwacji. Vodice, kolejne miasteczko Dalmacji północnej, to jedno z najchętniej odwiedzanych kurortów w regionie. Vodice są niewielkim kurortem, położonym blisko Szybenika. Miasto położone jest w zatoce, w której znajduje się kilka wspaniałych wysp. W centrum kurortu znajduje się port, a tuż obok, piękna plaża z łagodnym zejściem do morza. Północna Dalmacja zachwyca nie tylko kurortami na lądzie. Wyspy też są piękne i mogą nas oczarować. Jedną z takich wysp jest Dugi Otok. Jest to największa wyspa w archipelagu zadarskim. Jej długość wynosi ponad 45 km. Pobliskie wysepki oraz archipelag Kornati, sprawiają, że jest to idealna destynacja dla miłośników żeglarstwa.

Dalmacja na talerzu

Tradycyjna kuchnia jest bardzo zróżnicowana, miała na to wpływ burzliwa historia całego kraju. Czarterując łódź motorową w Biogradzie, nie możemy stracić okazji, na poznanie Dalmacji od kuchni. Tradycyjne dania są zainspirowane kuchnią włoską, austriacką i turecką, ale zachowują swój oryginalny smak. Dalmatyńskie potrawy charakteryzują ryby, owoce morza oraz aromatyczne przyprawy. Można powiedzieć, że jest to typowa kuchnia śródziemnomorska. Do jednego z najpopularniejszych dań w Chorwacji zaliczamy czarne risotto, czyli risotto z kałamarnicami. To właśnie one nadają czarny kolor potrawie. Oprócz kalmarów, risotto zawiera inne owoce morza. Daniem, które przybyło do Chorwacji od sąsiadów, jest przepyszne strukli - ciasto wypełnione jest twarogiem i śmietanom. Ciasto można albo ugotować, albo upiec. Istnieje również słodka wersja dania, z serem i jagodami. Królową dalmatyńskiej kuchni jest pašticada, czyli filet z cielęciny marynowany w occie winnym, następnie duszony w czerwonym winie. Podaje się go najczęściej z gnocci domowej roboty. Inną nadmorską potrawą, jaką serwuje się w Chorwacji, jest brudet, czyli gulasz rybny. Ryba jest duszona z cebulą, sosem pomidorowym i przyprawami. Kolejną potrawą znaną w Dalmacji, jest soparnik. Jest to pikantny placek wypełniony botwiną. Co ciekawe, potrawa jest niematerialnym dziedzictwem kulturowym Chorwacji.

Warunki klimatyczne

Chorwacja słynie z doskonałej pogody przez większość roku oraz z pomyślnych wiatrów dla żeglarzy. Sezon żeglarski w Chorwacji zaczyna się w kwietniu i trwa do października. Czarter łodzi motorowej w Biogradzie jest więc idealną propozycją na majówkę, na wakacje lub na urlop wczesną jesienią. Średnia temperatura powietrza na wybrzeżu w okresie lipiec – sierpień, to 30°C. W tym okresie pogoda jest zmienna, mogą wystąpić burze, ale również często zdarzają się bezwietrzne dni. Takie dni najczęściej zdarzają się w lipcu i sierpniu, czyli w okresie największych upałów. Ale wtedy bryza morska i lądowa przynosi ulgę. Do głównych wiatrów Adriatyku zaliczamy borę, sirocco, mistral i jugo. Kiedy wieje bora, jest zimno i występują gwałtowne i silne wiatry. Sirocco jest ciepłym wiatrem z południa. Mistral wieje od północnego zachodu i jest ulubionym wiatrem żeglarzy. Zaczyna wiać rano i znika wraz z zachodem słońca. Jest łagodny i przyjemny. Jugo, to natomiast wiatr wiejący z południowego kierunku. Jest gorący i wilgotny.