62 łodzi na Teneryfie

Typy jachtów dostępnych na czarter na Teneryfie

Odkryj nasze destynacje

Czarter jachtów na Teneryfie


Klimat na Teneryfie

Czarter jachtów na Teneryfie jest zawsze trafionym pomysłem, ponieważ klimat jaki tam panuje, idealnie sprzyja żegludze. Na kształtowanie się klimatu wyspy mają istotny wpływ dwa prądy morskie: Golfstrom (cieplejszy) i Kanaryjski (chłodniejszy). Powodują one wahania temperatury wody od 18 do 20 °C. Wysokie pasmo górskie przedzielające wyspę wpływa również na jej zróżnicowany klimat. Północno-wschodnia część wyspy ma klimat wilgotny, z częstymi mgłami i opadami. Temperatury wahają się w granicach 6 °C pomiędzy najzimniejszym i najcieplejszym miesiącem i oscylują wokół 20 °C. Część południowo-zachodnia ma klimat suchy. Wahania temperatury są mniejsze, a średnioroczna temperatura waha się wokół 25 °C. Informacje te dotyczą wybrzeża wyspy. Wraz ze wzrostem wysokości średnie temperatury spadają, a ilość opadów wzrasta. Pomimo niewielkiej odległości pomiędzy położonymi w górach miejscowościami a wybrzeżem występują duże różnice temperatur (nawet ponad 10 °C) oraz w opadach. W okresie zimowym krater Pico del Teide często pokryty jest śniegiem. Warunki klimatyczne mają wpływ na szatę roślinną. Klimat północy jest generalnie wilgotny, dzięki czemu ta część wyspy jest zielona i ma dobre warunki dla rolnictwa. Część południowo-zachodnia jest uboga w szatę roślinną. Panuje tu klimat suchy, a opady są zdecydowanie najmniejsze spośród całej wyspy.

Warunki żeglarskie

Wyspy Kanaryjskie leżą w strefie pasatów, co oznacza przeważające wiatry z NE i słoneczną żeglugę. Czarter jachtów na Teneryfie jest więc dobrym pomysłem, nawet dla początkujących żeglarzy. Tutejsze wiatry wieją przez większość roku z siłą 3-6B na otwartym morzu. Z największymi nieregularnościami spotkamy się w październiku/listopadzie oraz marcu/maju. Pojawia się wtedy gorące Sirocco z E i SE, długie okresy ciszy lub zachodnie, silne wiatry. Szczególną uwagę należy zwracać na ostrzeżenia o wysokim stanie morza. Wysoka fala na wybrzeżu może stanowić wtedy zagrożenie dla jachtów. Tutejsze wody są idealne dla żeglarzy oraz dla tych, którzy uprawiają wszelakiego rodzaju sporty wodne. Tak jak w pozostałych wyspach archipelagu, warunki żeglarskie są raczej dobre, jednakże należy pamiętać o charakterystycznych dla okolicy stref wiatru o przyśpieszonej prędkości. Siła wiatru w tych strefach wzrasta do 15 węzłów, a wpływ na to mają uksztaltowanie terenu oraz różnica temperatur. Świadoma żegluga w takiej strefie może dostarczyć niesamowitej frajdy miłośnikom tego sportu. Strefy przyśpieszenia wiatru znajdują się pomiędzy Teneryfą i Gran Canaria, Gran Canaria i Fuerteventura oraz pomiędzy Teneryfą i Gomerą. Najlepszą okazją do przepłynięcia przez wszystkie strefy wiatru jest żegluga z małego portu La Graciosa na północy Lanzarote do La Restinga na wyspie El Hierro. Z drugiej strony akwen słynie również z łagodnej bryzy po zawietrznej wysp, płaskiego morza i mnóstwa samotnych zatoczek idealnych na postój i chwilę relaksu. Prawie wszystkie mariny i porty znajdują się po zawietrznej wysp. Jachty, którymi przemieszczamy się po Kanarach, to najczęściej te same jednostki, które możemy wyczarterować na Morzu Śródziemnym. Należy jednak pamiętać, że ze względu na specyfikę wiatrów i ukształtowanie terenu sama żegluga będzie miała zgoła odmienny charakter.
Żeglując na Tenaryfie doświadczysz wielu wspaniałych widoków. Na północy wyspy szczególnie polecamy Punta De Antaquara, piękną zatokę otoczoną przez klify. Kilka mil dalej znajduje się San Adres znane na całą Europę ze swoich pięknych plaż Santa Teresa. Popularniejsze porty to Santa Cruz, Las Galletas czy Pasito Blanco i tam też najlepiej zaplanować czarter jachtu na Teneryfie.

Wyspa pełna atrakcji

Teneryfa dzięki swojemu kulturowemu i geograficznemu bogactwu jest z pewnością miejscem, którego nie możesz przegapić! Teneryfa jest wyspą pochodzenia wulkanicznego. Największym wulkanem jest Teide, ponad 3718 metrów nad poziomem morza. Jest to równocześnie najwyżej położony punkt Hiszpanii. Znajdujący się na liście UNESCO Park Narodowy Teide należy do jednej z największych atrakcji wyspy. Inną atrakcją są klify Los Gigantes. Są to skalne ściany, które mają ponad 600 metrów i znajdują się na zachodnim wybrzeżu. Klify znajdują się w masywie Teno. Najwyższym szczytem jest Montaña de Gala, mająca 1342 m n.p.m. W masywie znajduje się wiele wąwozów, powstałych w skutek erozji. Będąc na Teneryfie, mamy szansę na aktywny wypoczynek. Można wybrać się na przykład na pieszą wędrówkę przez góry Anaga. Jest to jedna z najstarszych części wyspy. U podnóża masywu leży Santa Cruz de Tenerife – stolica Teneryfy oraz La Laguna. San Crostóbal de La Laguna jest drugim co do wielkości miastem wyspy. Dzisiaj znajduje się tam wiele zabytkowych miejsc, jak na przykład Convento de Santa Catalina – zamknięty klasztor dla mniszek; Casa de los Capitanos (Dom Kapitanów) – najstarszy budynek w mieście; Casa de Lecaro – siedziba Muzeum Historii Teneryfy i wiele innych. Miasto doskonale prezentuje kanaryjski styl.
Nasi doradcy pomogą Ci zaplanować rejs, abyś w pełni mógł cieszyć się pięknem regionu. Oferujemy wynajem jachtu z lub bez skippera. Przypominamy o konieczności posiadania podstawowych uprawnień żeglarskich, jeżeli chcecie wypłynąć w rejs po akwenie Wysp Kanaryjskich. Zachęcamy do wypoczynku właśnie na Teneryfie, ponieważ pogoda zawsze tutaj sprzyja, a warunki żeglarskie są na bardzo dobrym poziomie. Niech twój kolejny rejs odbędzie się właśnie tutaj!