1. Oceanis 38 - BeneteauLimanu
  Pojemność 8
  Kabiny 3 cab
  Koje 6+2
  Silnik ---
  Zanurzenie ---
  Rozmiar 38ft
  wifi
  Od3 300 €*od 27/05 do 03/06Pokaż szczegóły
 2. Oceanis 31 - Beneteau (2010)Limanu
  Pojemność 4
  Kabiny 2 cab
  Koje 4+2
  Silnik 1x15hp
  Zanurzenie 1.00m
  Rozmiar 32ft
  gps
  Od1 300 €*od 11/02 do 18/02Pokaż szczegóły
Tylko kilka jednostek spełnia podane kryteria. Zmień parametry wyszukiwania, aby zobaczyć więcej wyników.
Cena orientacyjna bez zniżek

Rumunia, jakiej nie znacie

Rumunia, to kraj o średniej wielkości. Leży w południowo-wschodniej Europie i graniczy z Węgrami, Serbią, Bułgarią, Ukrainą i Mołdawią. Na północy dominuje krajobraz górzysty, natomiast na południu rozległa Dolina Dunaju. Dunaj uchodzi do Morza Czarnego, formując w ten sposób deltę. Morze Czarne kojarzy nam się zazwyczaj ze Złotymi Piaskami w Bułgarii, z wybrzeżem Tureckim, rosyjskimi i gruzińskimi kurortami, ale mało kto myśli o Rumunii. Z racji tego, czarter jachtu w Limanu, jest dla wielu z Was pomysłem nowatorskim, ale i intrygującym. Limanu, to mały kurort nad brzegiem Morza Czarnego, pomiędzy Mangalią i Vama Veche. Jej pierwszymi mieszkańcami byli Rosjanie z Bukaresztu, Jassy i Gałaczy. Później osiedlili się tu Lipowanie, potomkowie zbiegów z Rosji, którzy zamieszkali na terenie Imperium Osmańskiego. Dzisiaj głównym zajęciem mieszkańców wsi jest agroturystyka, rybołówstwo, turystyka i rolnictwo. Rumuńska Riwiera nie jest duża, ale za czasów rządów Ceaușescu, wiązano z nią śmiałe plany. Powstało wtedy wiele kurortów, które nazwano imionami greckich bogów: Neptun, Olimp, Venus etc. Wiadomo, im większy i bardziej znany kurort, tym więcej turystów. Plaże w Mamaii, Konstancy, Eforie, Neptunie, Costinesti, Mangalii będą zapewne pełne plażowiczów, ale mniejsze miejscowości jak polecane przez nas Limanu, okażą się idealnym miejscem na wypoczynek.

Delta Dunaju

Delta Dunaju jest położona w Rumunii i na Ukrainie i jest to druga pod względem wielkości delta w Europie. Tylko w niewielkim stopniu została ona przeobrażona w wyniku działalności człowieka. Jej powierzchnia wynosi 3446 km² i jest to bardzo interesujące miejsce, dla każdego kto interesuje się przyrodą. Na tym terenie rośnie ponad 1200 gatunków roślin, występuje ponad 300 gatunków ptaków oraz 85 gatunków ryb słodkowodnych. Bogactwo i różnorodność delty, przyczyniły się do jej wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to bardzo cenny rezerwat biosfery, który możemy zwiedzić, czarterując jacht w Limanu. Jest to trzeci największy rezerwat biosfery na świecie. Wyprzedza go Wielka Rafa Koralowa w Australii i ekwadorskie Wyspy Galapagos.

Jaskinia Limanu

Jedną z najciekawszych atrakcji w regionie, jest jaskinia Limanu. Z wieloma odgałęzieniami krętych ścieżek i mieszającymi się kolorami, jaskinia wygląda jak prawdziwy labirynt trudny do przejścia. Trudno odkryć jej wszystkie tajemnice. Dla archeologów i historyków, jest to ogromne pole do badań. Co rusz, odkrywają rzeźby, ołtarze, naczynia ceramiczne czy ciekawe rysunki. Legenda głosi, że jaskinia jest świętą ziemią, strzeżoną przez boga wojny Zaloksisa. Wierzyła w niego ludność zamieszkująca Dację, czyli dzisiejsze terytorium Rumunii. Niektórzy twierdzą, że nawet dzisiaj słychać odgłosy dochodzące spod ziemi, co świadczy o obecności władcy pozagrobowego królestwa, w którym polegli wojownicy żyją wiecznie. Jaskinia jest doskonałym miejscem, dla pasjonatów speleologii, ale także dla tych, którzy interesują się historią, a szczególnie jej tajemniczymi aspektami. Nowe badania mówią, że jaskinia i jej podziemny labirynt, był wykorzystany przez ludność Dacji, do ukrycia rzymskiego wodza Krassusa. Czarter jachtu w Limanu, z pewnością dostarczy wielu ciekawych wrażeń.

Lokalna kuchnia

Innym ciekawym aspektem czarteru jachtu w Limanu, jest rumuńska kuchnia. Są dania, które przypominają polskie dania, ale znajdziemy również wpływy tureckie, węgierskie, rosyjskie i austriackie. Ciorbă de burtă, to tradycyjna zupa z dodatkiem flaków. Sarmale, to malutkie gołąbki, owijane w liście winogrona lub kiszone liście kapusty. Nadzienie to ryż, mięso, grzyby, słonina. Mititei jest rumuńską wersją kebaba. Miesza się różne rodzaje mięsa, mieli, przyprawia, formuje w niewielkie wałeczki i grilluje. W kuchni rumuńskiej, często można spotkać się z mamałygą. Jest to kaszka lub mąka kukurydziana ugotowana w wodzie lub w mleku. Czasami po ugotowaniu grilluje się ją. Można ją podawać ze śmietaną, jajkiem sadzonym lub sosem czosnkowym. Jest to częsty dodatek do dań mięsnych. Na deser warto skosztować papanași. Bazą tego deseru jest biały ser, polewa się go konfiturą i słodką śmietaną. Wyglądem przypomina pączki. Plăcintă, to placek, który często można kupić w przydrożnych budkach. Ciasto przypomina francuskie ciasto lub ciasto naleśnikowe, a wypełnione jest ziemniakami, bryndzą, kapustą etc. Inną przekąską wartą polecenia, jest covrigi. Wyrabia się je z ciasta drożdżowego, formą przypomina obwarzanek. W środku znajdziemy owocowe nadzienie. Dla miłośników ajvaru, mamy rumuński sos zacusca. Robi się go z różnych warzyw, jak na przykład pieczarki, pomidory, bakłażan.

Klimat Rumunii

Klimat Rumunii jest umiarkowanie kontynentalny. To znaczy, że zima jest tutaj mroźna i śnieżna, ale latem jest bardzo gorąco. Ilość opadów nie jest duża. W Karpatach pada więcej, szczególnie zimą (śnieg), wiosną i latem. Na wybrzeżu, zima jest raczej łagodna. Co ciekawe, przejście od zimy, do lata, jest mało zauważalne. Wiosna nie jest wyrazistą porą roku w Rumunii. Ze względu na wpływy kontynentalne, pogoda w Rumunii może być bardzo skrajna. Latem może zdarzyć się, że temperatura powietrza przekracza 40 °C, a zimą może dochodzić do minus 25 °C. Zróżnicowany teren i pasmo górskie Karpaty, powodują wyraźne różnice w różnych regionach kraju. Można tutaj wyróżnić 8 odmian klimatycznych występujących w strefie umiarkowanej.

Skontaktuj się z doradcą GlobeSailor, aby zorganizować Twój wymarzony rejs w Limanu

Zapraszamy Cię do kontaktu z naszymi doradcami - ekspertami nautycznymi. Opowiedz nam o Twoim wymarzonym czarterze i otrzymaj ofertę 3-5 jachtów idealnych na Twój rejs w ciągu 24 godzin.

   Opisz Twój wymarzony rejs
Kontynuując wizytę na tej stronie, akceptujesz użycie plików cookie. Polityka cookies | Zamknij.