12 łodzi z Kuby

Typy jachtów dostępnych na czarter na Kubie

Odkryj nasze destynacje

Czarter jachtów na Kubie

Kuba okiem żeglarza

Kuba leży w klimacie podzwrotnikowym, modyfikowanym przez wpływ pasatów. Pora sucha występuje od listopada do kwietnia, a pora deszczowa od maja do października. Średnie temperatury miesięczne oscylują natomiast w okolicach od 21°C w styczniu, do 27°C w lipcu.Wzdłuż całego wybrzeża kubańskiego występują jedynie drobne fale, które osiągają maksymalnie 0,6 m w na północno-zachodnim wybrzeżu. Na południowym wybrzeżu jest nieregularny pływ o skoku mniejszym niż pół metra, który jednak powinien być brany pod uwagę na płytkich obszarach i w przejściach pomiędzy wyspami. Prądy są umiarkowane, z wyjątkiem bardzo wąskich korytarzy. Niezawodne pasaty wieją stale ze wschodnich kierunków z tendencją do N w zimie i S latem. Średnie prędkości wiatru to 10-15 węzłów w zimie i 5-10 węzłów w lecie. Huragany występują sporadycznie, i to tylko gdy woda w morzu osiąga temperaturę 27 ° C, a zatem możemy jes spotkać późnych miesiącach letnich, ze szczytem we wrześniu i październiku.

Po latach izolacji, Kubę corocznie nawiedza coraz większa liczba zagranicznych turystów. I chociaż jest to turystyka ściśle kontrolowana przez reżim kraju, to przemysł hotelarski jest w miarę dobrze rozwinięty. Na szczęście z żeglarskiego punktu widzenia jest to dziewiczy raj. Flota czarterowanych jachtów na Kubie jest niewielka, a ta część akwenu Morza Karaibskiego słabo skomercjalizowana i mniej oblegana, aniżeli sąsiednie wybrzeża. To, wraz z panującym ustrojem socjalistycznym powoduje, że w wielu miejscach infrastruktura jest na niskim poziomie lub brak jej w ogóle. Z drugiej strony Kuba oferuje niesamowite bogactwo i różnorodność przyrody. Aż 1/5 obszaru tego kraju to tereny chronione, a sześć najcenniejszych obszarów znajduje się na liście UNESCO: Guanahacabibes Peninsula, Sierra del Rosario, Ciénaga de Zapata National Park, el Caguanes National Park oraz Baconao Park i Cuchillas del Toa.

Atrakcje na Kubie czekają nie tylko na miłośników stricte żeglarskiej przygody. Na fanów aktywnego wypoczynku czeka możlwiość pływania, nurkowania, surfingu czy łowienia ryb. Najlepsze warunki do nurkowania panują w Cubanacan, Santiago, Cayo Largo, Cayo Mayaes i Cayo Hijos de Los Ballenatos, Cayo Guana del Este. Piękne plaże i dobre miejsca do pływania znajdziemy na całym wybrzeżu, jednakże szczególnie polecamy słynną plażę Playa Giron w Zatoce Świń. Doświadczeni wędkarze mogą wypłynąć na morze, aby złowić merlina lub miecznika. Trzeba jednak pamiętać, że wymagana jest stosowne zezwolenie. Półwysep Varadero (około 140 km na północ od Hawany) to wymarzone miejsce do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Nie zapominajmy jednak, że Kuba to przede wszystkim ojczyzna tańca, śpiewu, rumu i cygar, a elementy te będą nam towarzyszyć na każdym kroku kubańskich wakacji.

Ze względu na ukształtowanie terenu i dna morskiego obserwacja pozostaje najważniejszym instrumentem nawigacyjnym, o czym powinni pamiętać wszyscy żeglarze czarterujący jacht na Kubie. Poza bezpiecznymi lagunami może wystąpić znaczny ruch morza w płytkich wodach. Dno morskie opada bardziej lub mniej pionowo, nawet do głębokości ponad tysiąca metrów. Największy gradient na całej kuli ziemskiej znajduje w pobliżu południowo-wschodniego wybrzeża Kuby: od Pico Turquino (1972 m) w górach Sierra Maestra do głębokości ponad 7000 m poniżej poziomu morza.