135 łodzi z Primosten

Zobacz wszystkie jednostki

Typy jachtów dostępnych na czarter w Primosten

Odkryj nasze destynacje

Nie przegap w Primosten

Miasto Primošten

Miasto słynie z malowniczej i uroczej starówki, która znajduje się na półwyspie. Kiedyś była to wyspa, ale został wybudowany most, który połączył wyspę z lądem. Dzisiaj jest to wyjątkowe miejsce, które zachwyca co roku wielu turystów. Czarter jachtu w Primošten pozwoli na odkrycie wszystkich urokliwych miejsc tego portowego miasteczka. W centrum miasta można przespacerować się labiryntem wąskich uliczek. Liczne kawiarnie i restauracje urozmaicają letnie spacery, które kończą się zazwyczaj w porcie żeglarskim. Port jest wizytówką miasta. Marina Kremik jest lubianym portem przez żeglarzy. Liczne udogodnienia, dobra lokalizacja (bliska odległość od lotniska oraz od takich miejscowości jak Split i Sibenik), sprawiają, że jest to często wybierana chorwacka marina. Jest to też doskonała baza dla miłośników sportów wodnych. Nurkowanie, windsurfing oraz sporty jak siatkówka plażowa, to jedne z wielu atrakcji, jakie oferuje port w Primošten.

Primošten i okolice

Niedaleko miast Primosten oraz Sibenik, leży Park Narodowy Krka. Został on założony w 1985 roku, zajmuję powierzchnię 109 km2. Park jest dużą atrakcją turystyczną ze względu na wodospady, które powstały w osadach wapiennych na rzece Krka. Jest to bardzo duży obszar, na którym występuje różnorodna fauna i flora. Położenie geograficzne sprawiło również, że park jest jednym z najważniejszych obszarów ornitologicznych w Europie. Park odgrywa ważną rolę w wiosennych i jesiennych wędrówkach ptaków. Najczęściej odwiedzanym wodospadem na rzece Krka, a jednocześnie najdłuższym wodospadem w parku, jest Wodospad Skradinski Buk. Dookoła wodospadu można zwiedzać odnowione młyny wodne z XIII wieku. Przez wiele lat mieliły one zboże na użytek całego wybrzeża. Na tym wodospadzie możemy również zobaczyć pozostałości po pierwszej w Europie elektrowni wodnej. Kolejną atrakcją na wyciągnięcie ręki czarterując jacht w Primošten, jest Park Narodowy Kornati. Jest to najgęstsze skupisko wysp na Adriatyku. Co ciekawe, niektóre wyspy są bezludne, co z pewnością spodoba się miłośnikom ciszy, spokoju i kontaktu z naturą. Tutaj odnajdą oni idealne warunki, aby nacieszyć się przyrodą. Kornati obejmuje ok 150 wysp i wysepek, na wielu dostrzeżemy brak roślinności oraz to, że charakteryzują się stromym i skalistym wybrzeżem, z licznymi grotami i jaskiniami zamieszkanymi przez ptaki. Najwyższe klify można zobaczyć na wyspach Klobucar, Mani i Rasop veli. Na wyspach panuje łagodny klimat, rzadko pada tutaj śnieg. Fauna i flora tutejszych wód jest z pewnością bardzo bogata, a dodatkowo dzięki przejrzystej barwie Adriatyku, z łatwością można podziwiać podwodny świat Kornati. Teren Parku jest idealnym miejscem dla miłośników żeglarstwa oraz dla poszukiwaczy spokoju i ciszy.

Lokalne przysmaki

Czarter jachtu w Primošten, to nie tylko dobra zabawa i piękne widoki, to również uczta dla żołądka. Kuchnia dalmatyńska bazuje na rybach i owocach morza. Każda z wysp, ma swoje specjały, które podkreślają unikalny charakter danego miejsca. Chorwacka kuchnia, to skrzyżowanie kilku różnych tradycji kulinarnych. Stało się tak za sprawą burzliwej historii kraju, na terenie którego ścierało się wiele europejskich mocarstw. Przybijając do jednego z dalmatyńskich portów, na pewno będziemy mieli okazję spróbować potrawę, która zwie się burek. Jest to nadziewane ciasto filo. Na całych Bałkanach spotkamy przeróżne odmiany tego dania, w Chorwacji jednak najczęściej ciasto nadziewa się mięsem, szpinakiem lub białym serem.. Kolejnym daniem, które charakteryzuje kuchnię chorwacką, jest strukli. Jest to ciasto wypełnione twarogiem i śmietaną. Danie można przygotować na dwa sposoby: ciasto albo się gotuje w wodzie, albo piecze w piekarniku. Najbardziej popularnym daniem Dalmacji jest pasticada. Jest to potrawa z cielęciny. Sekret tkwi w długim marynowaniu mięsa. Cielęcinę należy naszpikować boczkiem i marchwią, dzięki czemu zyskuje swój charakterystyczny smak. Danie najczęściej podaje się z makaronem. Inną potrawą charakterystyczną dla Chorwacji, jest gulasz rybny – brudet. Wersja dalmatyńska, najczęściej spotykana na wyspach, to gulasz rybny gotowany na białym winie – gregada. Będąc w Dalmacji nie możemy zapomnieć o soparniku – czyli pikantnym placku wypełnionym botwiną.

Chorwacki, żeglarski klimat

Klimat w Chorwacji nie jest wszędzie jednakowy. W części kontynentalnej panuje klimat umiarkowany. W rejonach górskich zimą można nawet spodziewać się śniegu. Natomiast wybrzeże charakteryzuje się klimatem śródziemnomorskim. Sezon żeglarski zaczyna się już w kwietniu i trwa do października. Szczyt sezonu to oczywiście lipiec/sierpień, ale warto zastanowić się nad czarterem jachtu w Primošten jeszcze przed sezonem (albo tuż po). Pogoda jest wtedy bardzo sprzyjająca, słońce nie jest tak mocne. Nie ma tłumów turystów, a ceny są niższe. Lata są bardzo gorące, czasami temperatura może osiągnąć 40 st. Celsjusza, dlatego warto rozważyć opcję rejsu przed letnimi miesiącami albo wczesną jesienią. Bardzo rzadko zdarza się, aby na wybrzeżu temperatura spadła poniżej 0. Od połowy czerwca do połowy września, słońce świeci przez około 10 godzin dziennie.

Kontynuując wizytę na tej stronie, akceptujesz użycie plików cookie. Polityka cookies | Zamknij.